pracuji s počítačem
Náš zrak byl stvořen k hledění do dálky
Současná doba klade na naše oči úplně jiné nároky. Při práci i odpočinku naše oči používáme k pohledu do velmi blízké vzdálenosti a jsou proto nepřiměřeně namáhány, zrak ztuhne. Důsledkem toho je, že čím dál větší část populace trpí krátkozrakostí, odhadované počty ve podle časopisu Nature hovoří o tom, zejména krátkozrakostí bude trpět na naší planetě 2,5 mld lidí. V Soulu trpí krátkozrakostí 96,5% mužů ve věku 19 let.
Právě používání tablety a chytré telefony a trávení s nimi velkou část dne neumožňuje očím si odpočinout, rozhýbat a uvolnit. Krátkozrakost ohrožuje už dnes nadpoloviční většinu dětí. Děti by měly trávit venku nejméně 3 hodiny denně a mít možnost často přenést zrak do dálky . Pohyb v přírodě a míčové hry jsou dokonalým způsobem.
Námaha, která vzniká při zaostřování do blízka, je u monitorů ještě znásobena tím, že písmena i obrazy jsou vytvářeny pomocí pixelů na obrazovce a nemají tak jasně ohraničené obrysy jako u tištěného textu a oko je obtížně zaostřuje. Vedle toho často do monitoru hledíme upřeným zrakem a zapomínáme mrkat.
Základní prevencí je dostatek pohledu do dálky, mít počítač umístěný tak, aby umožňoval zvednout zrak a zahledět se do dálky. Dopřejte to očím co nejčastěji. Přenášejte pohled z blízka do dálky, uvolněte si krk, šíji i ramena cvičením.
Skutečnost, že i tuto informaci přijímáte prostřednictvím monitoru, ukazuje, že není možné se ubránit technickému vývoji, na který náš zrak ale nebyl stavěn. Můžeme však vhodnou prevencí změny na zraku zastavit, či zpomalit. Čas strávený péčí o zrak rozhodně nesníží váš pracovní výkon, naopak, svěží oči vám pomohou zabránit celkové únavě a sníží pracovní stres.
Zásady přirozeného zraku vám pomohou po celý další život.